Dom Kultury 13 Muz zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Gwiazdą-Elmerych oraz  promocję zbioru reportaży „Czy Bóg tutaj”.

Małgorzata Gwiazda-Elmerych (ur. w 1967 r. w Międzyzdrojach) – dziennikarka, pisarka, coach. Związana z telewizją, radiem i prasą (TVP Szczecin, TVN, TVN 24, „Dziennik”, „Focus historia”), autorka reportaży o tematyce społecznej. Laureatka Nagrody Prix Circom Regional 2001 za najlepszy program informacyjny „Nareszcie sobota”; Publicysta Roku 2001. Wydała powieści: „…nie-całkiem dobra kobieta” (2010), „Toto” (FORMA 2014), poradnik: „Instrukcja obsługi matki” (2017) oraz reportaże: „Czy Bóg tutaj” (FORMA 2018).

„Czy Bóg tutaj”

„Czy Bóg tutaj zagląda?” – to tytuł cyklu programów, które realizowałam dla TVP Szczecin w latach 2008-2010. Ukazywał on szarą codzienność zwykłych ludzi i ich przemyślenia dotyczące najważniejszych, najbardziej istotnych, życiowych tematów, takich jak miłość, prawda, kłamstwo, dobro, zło, sprawiedliwość, rodzina, wiara, człowiek, szczęście, śmierć, przemijanie… Rozmawialiśmy
o wartościach, które każdy z nas pielęgnuje, choć nie zawsze uświadamia sobie, dlaczego są one tak ważne.

Kluczem, pretekstem i punktem wyjścia do tych rozmów stała się Biblia. W mojej ocenie bowiem nie ma tekstu bardziej uniwersalnego. Nawet jeśli któryś z moich rozmówców nie był osobą wierzącą,
to wartości zawarte w Biblii, były dla niego zrozumiałe.

Programy realizowałam we wsiach, w których mieszkało mniej niż sto osób. Pokazywały niewielkie środowisko, doskonale znających się, choć niekoniecznie zawsze przyjaźnie do siebie usposobionych ludzi.

Jestem przekonana, że obrazy i słowa utrwalone w reportażach i w tej książce są już nie do odtworzenia. Pozostały być może jako jedyne dokumenty i pamiątki po tamtych ludziach i miejscach. Część osób zapewne nie żyje, jednak wartości, które nosili w sobie, ocalały w filmach, w książce i… w autorce. (Małgorzata Gwiazda-Elmerych).

Prowadzenie: Damian Romaniak.

Książka „Czy Bóg tutaj” współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

 

Miejsce: 13 Muz.
Data: 24.05.2018, godz. 18.00.
Cena: wstęp wolny.

 

*źródło: materiały prasowe. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone są wymagane *